GÖKTÜRK YAZITLARI NEDİR?NE ANLATIR?

GÖKTÜRK YAZITLARI NEDİR?NE ANLATIR?

1889’da Moğolistan’ın Orhon vadisinde keşfedilen Orhun yazıtlarının çözümü için Danimarkalı dil bilimci William Thomsan ve Rus Türkolog Radlof birlikte çalışmışlardır.

1893’te çözümlenen Orhun yazıtları sayesinde Türk tarihi alanında yapılan çalışmalar yeni bir boyut kazanmıştır Çünkü Göktürkler, tarihte Türk adını kullanan ilk devlettir. Döneme ait kültürel eserlerin dışında yazılı kaynaklara ulaşılması, hem tarihsel süreçte Türklerin kendini anlatımı hem de dönemdaşları ile ilişkileri açısından oldukça önemlidir

Türk tarihinin ilk yazılı eserleri olan Orhun kitabeleri Göktürk Devletinin kuruluşuna kadar olan dönemi anlatır. Asıl konu başlığı 8. yüzyıla kadar Çin elinde esir kalan Türk beylerinin bitmek tükenmek bilmeyen bağımsızlık mücadesidir. Aynı yüzyıl yapılan bağımsızlık savaşında, Çin’e karşı bağımsızlıklarını nasıl kazandıklarını açıklayan bu yazıtlar, diğer ülkelerle komşuluk ilişkilerinden kültürel değerlere, sosyal yaşantıdan devlet yönetimine kadar pek çok ayrıntıyıda ayrıca anlatmaktadır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1200x627-1556616808568-1024x535.jpg

Öncesinde ve sonrasında pek çok kez aynı hataya düşen Türk devletlerini ve hükümdarlarınıda özetleyen bu yazıtların keşfi tarihsel öykümüzü daha net anlamamız açısından çok önemlidir. Gerek tarihe not düşmeleri gerekse tarihsel süreçte benzeri hatalara mahal vermemek amacıyla gelecek kuşaklara nasihat vermeleri sebebiyle, Türk tarihinin en önemli eseri ve belki de ilk Türk siyasetnamesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir