TÜRK MİTOLOJİSİNE GÖRE DÜNYA NASIL YARATILDI ?

TÜRK MİTOLOJİSİNE GÖRE DÜNYA NASIL YARATILDI ?

YARATILIŞ DESTANI

KAYRAHAN Türk mitolojisindeki Tanrıların en büyüğü ve en önemlisidir. Bütün diğer tanrıların babasıdır ve hepsini o yaratmıştır. Bütün insanlığın kaderini de o yazmıştır.

Günümüzdeki dünya yaratılmadan önce her yer dev bir okyanusla kaplıydı. Göğün 16. katında altın bir dağda altın bir taht üzerinde yaşayan Tanrı Bayülgen babası Kayrahan tarafından bir kişi ile birlikte dünyaya gönderilir. ikisi de birerkuşa dönüşüp su üzerinde uçuyorlarken konacak bir yer bulamazlar. kişi, yanlışlıkla Tanrı Bayülgen’in üzerine su sıçratır Tanrı dan daha güçlü olduğunu ve daha yüksekte uçabileceğini düşünür fakat uçamayıp suyun dibine batar ve boğulmak üzereyken yardım etmesi için Tanrıya yalvarır. Tanrı, ”sağlam bir taş olsun” der ve suyun dibinden bir taş yükselince Tanrı ile kişi suyun üzerine otururlar. Tanrı, suya dal suyun dibinden toprak çıkar deyince kişi Tanrının buyruğunu yerine getirir ve Tanrı kişinin çıkardığı topraktan yeryüzünü yaratır. Tekrar suya dalıp toprak çıkarmasını buyurduğunda kişi, bu kez kurnazlık yaparak kendisi içinde toprak alır ve ağzında saklar. Tanrı, getirilen toprağı serper ve toprağın genişlemesini buyurur saklayacağı toprağında genişleyeceğini hesaba katmayan kişi, ağzında genişleyen toprakla boğulmaya başlar ve kaçmak istesede çaresiz kalıp Tanrıya yalvarır bunun üzerine Tanrı toprağı neden sakladığını sorar. Tanrının sorusuna kişi, kendime yer yaratmak için saklamıştım cevabını verir. Tanrı, ağzından toprağı çıkarmasını buyurur ve toprak yere serpilirken bugünkü dağlar oluşur. Tanrı, kendisine karşı geldiği için kişiye artık günahlı olduğunu, bundan sonra ona uyanların onun gibi kötü insanlar olacağını, kendisine uyanların ise her zaman güneş ve aydınlık yüzü gören iyi insanlar olacağını söyler. Bu yüzden tanrı kişiye şeytan anlamına gelen ”Erlik” ismini koyar. Erlikhan, Tanrıya ihanetinden dolayı yeraltı aleminin en altına gönderilmiş ve buranın efendisi olmuştur. Erlik insan için ölüm ve acı ile eş değerdir. Yer altında emrinde olan dokuz semerli boğayla kara, çamurdan sarayında gümüş tahtına oturmuştur sarayın içinden insanların göz yaşlarından oluşan ve korkuç canavarların yaşadığı bir nehir geçmektedir. Yer altında kendisine çok az ışık veren koyu kırmızı bir güneş yaratmıştır.

Kayarahan yer üstünde ise dünya yaratılınca dokuz dallı bir çam dikmiş ve her dalın altında bir yeni adam yaratmıştır. Bu dokuz adamdan insanlığın dokuz ırkı türedi bu ırklar şunlardır:

  • SİYAHİLER
  • MONGOLİDLER
  • İRAN-HİNDLİLER
  • AVRUPALILAR
  • BERBERİ VE ARAPLAR
  • AFRİKA PİKMELERİ
  • KIZILDERİLİLER
  • HİPERBORENLER

(MİTOLOJİYE GÖRE TÜRK IRKININ NASIL YARATILDIĞI KONUSUNA AYRI BİR MAKALE İLE DAHA SONRAKİ YAZILARIMDA YER VERECEĞİM)

SEYİT ERCAN

YAZILARI KAYNAK BELİRTEREK PAYLAŞABİLİRSİNİZ, BİLGİ PAYLAŞINCA GÜZELDİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir