ÇÖLÜN ALTINDAKİ 2000 YILLIK TÜRK MUCİZESİ!

ÇÖLÜN ALTINDAKİ 2000 YILLIK TÜRK MUCİZESİ!

TURFAN KARIZLARI

Turfan ili 37m rakımı ile Doğu Türkistan’ın en alçak bölgesi olarak bilinmektedir. +40 derece sıcaklıktan dolayı buharlaşmayı engelleyerek su kaybını önlemek için Uygur Türkleri yaklaşık 100 metre yerin altına bir su kanalı kazmışlar.
Kanallar Tanrı Dağlarından topladığı suyu başka güç sarfetmeden 60 km çölün altından geçirerek Turfan’ daki yerleşim birimlerine götürüyor. Yeraltı su kanallarının toplam boyu 5000 km.
Kanallar, sıcaklığın 40 dereceye vardığı Turfan’a kadar kar suyunu buharlaşmadan taşıyabilecek yapıda inşa edilmiş.
Günümüzde bile bu su kanallarının yüzde 50 si kullanılmaktadır.
Bu dev eser bugün bile bir mühendislik harikası olarak Türklerin insanlığa hediyesidir.

Çinliler bu kanalları ülkelerindeki üç harikadan biri olarak gösteriyorlar. Bu kanallar bundan 2500 yıl önce M.Ö 500’ ler de Uygur Türkleri tarafından yapılmış. Eğim, açı, suyun akışının sağlanması doğru yolda gidilip gidilmemesi bunların yapılabilmesi için bilim gerekli. Bunu başarabilmeniz için matematiğin , fiziğin, mühendisliğin ileri bir düzeyde olması gerekiyor. Anlaşıldığı gibi burada yerleşik bir medeniyet var. Karız’ı inşa eden onaran bir irade var. Çok iyi organize olmuş başarıya ulaşmış ileri derecede teknoloji’ye sahip büyük bir uygarlık.

Tanrı Dağı’nın eriyen karları ile yeraltındaki su kaynaklarını birleştirerek yerleşim alanlarına taşımak amacıyla inşa edilen Karız Kanalları, 5 bin kilometre uzunluğuyla 6 bin kilometre olduğu tahmin edilen Çin Seddi’ne adeta meydan okuyor. Sincan’ın üzümleriyle ünlü Turfan’daki Karız Kanalları, Çin Seddi ve doğudaki Büyük Kanal ile birlikte Çin’in 3. harikası olarak adlandırılıyor.

2 bin 500 yıl önce sadece yerçekimi kullanılarak çalışması sağlanan Karız Kanalları, 60 kilometre uzaktaki kurak Turfan bölgesini bereketli vaha haline getirmiş. Kanalları ziyarete gelen turistler rehberlere, o dönemde bu kadar muhteşem bir sistemin nasıl inşa edildiğini soruyor. Hâlâ sorunsuz bir şekilde çalışan Karız kanalları, Turfan vahasına her yıl yaklaşık 200 milyon metreküp su taşıyor. Bundan dolayı kanallar, Turfan için hayat kaynağı olmaya devam ediyor.